Aktualności

Nowa stacja Stacja LNG/CNG w Śremie (woj. śląskie)!

PGK Śrem - Iveco Stralis LNG przed stanowiskiem tankowania - SDW dniu 10 grudnia została oficjalnie przekazana do użytkowania pierwsza w Polsce i Europie Środkowej stacja LNG/CNG dla tankowania pojazdów ciężarowych. Należący do PGK Śrem obiekt mieści się przy drodze łączącej Śrem i Zaniemyśl. Pozwala na szybkie i efektywne napełnianie gazu ziemnego do miejscowej floty aut komunalnych, a także dla klientów zewnętrznych. Generalnym wykonawcą inwestycji oraz dostawcą gazu LNG jest firma Cryogas M&T Poland.

Uroczystość otwarcia stacji LNG/CNG posiadała niezwykle podniosły charakter. Po krótkim przedstawieniu projektu budowy stacji, przedstawiciele władz gminy Śrem, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, a także inwestora i generalnego wykonawcy dokonali uroczystego przecięcia wstęgi. W tym czasie zgromadzeni przedstawiciele władz ogólnopolskich i samorządowych, dziennikarze, a także właściciele flot pojazdów mieli niepowtarzalną możliwość bezpośredniego zapoznania się z możliwościami powstałego obiektu. Stacja LNG/CNG została oddana do całodobowej dyspozycji klientów – już kilka minut po otwarciu pod dystrybutorami ustawiły się pierwsze auta do tankowania.

Stacja LNG/CNG w Śremie – ogólna charakterystyka:

  1. Na stacji zamontowano jednostanowiskowy dystrybutor tankowania LNG z końcówką JC-Carter oraz dwustanowiskowy dystrybutor tankowania CNG z końcówkami NGV-1.
  2. Gaz ziemny pobierany jest ze zbiorników buforowych. Dla LNG jest to także główny zbiornik gazu dla całej stacji. Dla CNG ustawiono dedykowany bufor posiadający 1.600 L pojemności wodnej.
  3. Od momentu podpisania umowy na budowę stacji do otrzymania wszystkich wymaganych prawem dopuszczeń upłynęło 9 miesięcy. W tym czasie firma Cryogas zaprojektowała i wykonała obiekt oraz uzyskała wszystkie niezbędne pozwolenia dla uruchomienia tankowania gazu w trybie ogólnodostępnym.
  4. Zamontowana infrastruktura została zaprojektowana dla zatankowania w ciągu kilku minut auta użytkowego na gaz ziemny.
  5. Płatności za zatankowane paliwo można rozliczyć gotówką, jak i kartą płatniczą.
  6. Obiekt mieści się przy składowisku odpadów w Mateuszewie. Dojazd do stacji możliwy jest bezpośrednio z drogi wojewódzkiej nr 432, łączącej Śrem i Zaniemyśl. Wjazd na stację znajduje się przy skrzyżowaniu z drogą gminną w Lucinach.
  7. Stacja jest czynna dla wszystkich klientów od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00. Po podpisaniu umowy klienci zyskują możliwość tankowania gazu ziemnego w trybie całodobowym.

Źródło: iveco.pl

 

Do góry